23. apríl – Svätý a slávny veľkomučeník, triumfátor a divotvorca Juraj. Svätá cisárovná Alexandra, manželka Diokleciána.

23 apr

Svätý a slávny veľkomučeník, triumfátor a divotvorca Juraj

Jeho meno má grécky pôvod a znamená „poľnohospodár“. V aktuálnych životopisoch o svätom Jurajovi chýbajú biografické údaje. Jeho skutočnú existenciu dokazuje skorý kult v meste Lydda-Diospolis, v súčasnosti izraelské mesto Lod. O tomto kulte, ako aj o Jurajovej mučeníckej smrti, podáva správu očitý svedok Pasikrates. Text pochádza z 5. storočia a zachoval sa v početných skrátených aj rozšírených recenziách s legendárnymi zložkami. Juraj pochádzal z Kapadócie a bol dôstojníkom. Podľa jednej verzie životopisu, bol jeho prenasledovateľom perzský kráľ Dadianos. Juraj podstúpil ukrutné mučenie. Kristus mu vo videní predpovedal sedemročné utrpenie a trojnásobnú smrť a vzkriesenie. Podľa iného životopisu Juraja prenasledoval cisár Dioklecián a zomrel ako mučeník iba raz. Grécke, arménske, sýrske, koptské a etiópske tradície používajú prvú verziu životopisu, kým druhú verziu používa latinská tradícia. V národných rečiach na Západe a u Slovanov ožila Jurajova legenda nanovo, doplnená o ďalšie udalosti. Motív boja s drakom sa objavuje v legende o Jurajovi neskôr. No umenie a poéziu ovplyvnil tento motív najviac.
O Jurajovom počiatočnom kulte v Palestíne podáva správu mnoho pútnikov. Mesto Lydda neskôr premenovali na Georgiopolis. V roku 1010 bola v meste zničená bazilika. Križiaci ju znova vybudovali, no v roku 1191 ju sultán Saladin zničil úplne. Veľké množstvo chrámov na východe i na západe je zasvätených sv. Jurajovi. V Sýrii patria chrámy s patrocíniom sv. Juraja medzi najstaršie chrámy zasvätené svätcom. V gréckej cirkvi patrí popri Demeterovi, Prokopovi a Teodorovi k veľkým svätcom-vojakom, ktorí sú často zobrazovaní v uniformách ako veľkomučeníci; Juraj ako vlajkononisč. Obľubu si svätý Juraj získal najmä u šľachty a rytierov. Po ústupe rytierskych turnajov sa jeho kult dostal do popredia hlavne na vidieku Z Juraja sa stal tak patrón roľníkov. Pod ochranu mu zverovali kone aj dobytok. Mnoho zvykov z príchodu jari z predkresťanskej doby, našlo novú formu pri oslavách svätého Juraja. V 20. storočí sa Juraj stal aj patrónom skautov.

Svätá cisárovná Alexandra, manželka Diokleciána

Jej meno má grécky pôvod a znamená „obrankyňa mužov“. Dnešná mučenica, svätá Alexandra, bola podľa gréckych synaxárov, manželkou cisára Diokleciána. Životopisná legenda uvádza, že prijala kresťanstvo po tom, ako sa stala svedkyňou mučeníctva svätého veľkomučeníka Juraja. Preto ju s Jurajom uväznili a odsúdili na sťatie. Do väzenia ju nasledovali aj jej služobníci Apollo, Isaacius a Kodrat. Kým prví dvaja zomreli so svojou paňou ešte vo väzení, Kodrata sťali. Alexandra a jej sluhovia zomreli za Krista zrejme v roku 302.

Vysielané Rádiom Lumen
Podľa LThK, VHL spracoval Ján Sabol

Please follow and like us:
Počet videní: : 31